Wystawa ASP Kraków

O wystawie

EXPO Kraków i Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie zapraszają na wystawę W dniach 20–-21 września 2023 roku podczas Targów Packaging Innovations oraz Krakow International Interior&Architecture Fair — będzie miała miejsce wystawa WFP w Wiedniu* prezentująca wybrane projekty powstałe na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dzięki uprzejmości EXPO Kraków w sali Wiedeń będzie można zobaczyć realizacje studentów z ostatnich kilku lat ze szczególnym uwzględnieniem opakowań oraz elementów wyposażenia wnętrz. Kilkadziesiąt eksponatów zgromadzonych na wystawie prezentuje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie wzornictwa.

Od powstania jednostki w 1964 roku, mury uczelni opuściło już ponad 1100 absolwentów kierunku wzornictwa. Na przestrzeni niemal 60 lat kształcenie projektantów zmieniało się — tak jak technologie, narzędzia, czynniki ekonomiczne oraz szeroko pojęte warunki życia na ziemi. I choć niezmiennie w centrum zainteresowania projektanta pozostaje człowiek i wszystko co go otacza, to zmienił się kontekst.

Młodzi projektanci odpowiadając na potrzeby człowieka patrzą szerzej na poprawę warunków jego życia. Cel ten realizują poprzez odpowiedzialne i zrównoważone projektowanie nie tylko dobrze funkcjonujących przedmiotów. Dzięki projektowaniu, które zwraca uwagę na wykorzystywane materiały, obciążenie dla środowiska generowane w produkcji oraz ograniczenie nadmiaru powstających dóbr będziemy mogli żyć w stabilnym i bezpiecznym świecie – to jest realna odpowiedz na potrzeby współczesnego człowieka. Wystawa WFP w Wiedniu* to realizacje projektów studentów Wydziału Form Przemysłowych z ostatnich kilku lat. Tematyka prac skupia się na dwóch obszarach. Pierwszy to projekty opakowań, które odpowiadają nie tylko na potrzeby producentów, ale mierzą się też z problematyką ochrony środowiska. Drugi obszar tematyczny związany z życiem codziennym reprezentowany jest między innymi przez projekty mebli i ceramiki. Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też wiele mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesnego świata.

Kuratorzy wystawy:

Monika Wojtaszek-Dziadusz
Sonia Furmanek
Bożydar Tobiasz

Wystawę można oglądać od 20 do 21 września, w Sali Wiedeń Expo Kraków, ul. Galicyjska 9, Kraków

*Wiedeń to nazwa sali, w której będzie miała miejsce wystawa

tv_EXPO_wfp_2023 1.png [2.17 MB]

Na wystawie zobaczysz m.in.

 

Wiktor Skawski Celebracja posiłków w duchu slow-life – opracowanie koncepcji interaktywnego stołu.

Sonia Kalendyk Projekt wybranej serii opakowań.

Paulina Zdybel System etykiet dla Winnicy Słońce i Wiatr z wykorzystaniem motywu heraldycznego.

Katarzyna Tupaj-Nowak Zestaw naczyń ceramicznych służących do przygotowania ciepłych posiłków.

Jakub Łodej System etykiet z wkorzystaniem znaków heraldycznych dla Smoków Fortuny (Browar Fortuna).

Dominik Matys System etykiet dla winiarni Copernic.

Adrianna Ciąż Nowoczesne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem – projekt mebla.