-
-
Dzień pierwszy
środa 20.09.2023-
10:30 - 11:00Agora, Hala Wisła
Jak dekoracja w procesie transferu na zimno rola-rola może spełniać wymagania zrównoważonego rozwoju?
-
Marcin SuchockiO prelegencie
-
-
11:00 - 11:30Scena Główna, Hala Wisła
Innowacyjne rozwiązania w projektowaniu opakowań
-
dr hab. Monika Wojtaszek-Dziadusz prof. ASPO prelegencie
Prelekcja będzie poświęcona fascynującym zagadnieniom związanym z projektowaniem opakowań i innowacyjnym rozwiązaniom, które zostały zastosowane w projektach studenckich oraz samej Pani Profesor.
-
-
11:00 - 11:30Agora, Hala Wisła
Radiacyjna sterylizacja i modyfikacja opakowań
-
Wojciech GłuszewskiO prelegencie
Upowszechnienie się polimerowych wyrobów i implantów chirurgicznych w medycynie stworzyło zapotrzebowanie na tzw. zimne metody sterylizacji. Do zwalczania wegetatywnych, przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów w dowolnej temperaturze (również warunkach kriogenicznych) doskonale nadaje się promieniowanie jonizujące. Techniki radiacyjne pozwalają w bardzo krótkim czasie wyjaławiać materiał w całej objętości. Unikatowa możliwość sterylizacji wyrobów w opakowaniu jednostkowym i zbiorczym eliminuje również zagrożenie zainfekowania ich w procesie konfekcjonowania. W odróżnieniu do tradycyjnych metod chemicznych (tlenek etylenu) promieniowanie jonizujące nie wprowadza dodatkowych zanieczyszczeń. Opakowanie stanowi integralną część sterylizowanego wyrobu. W wykładzie podsumowane zostaną wyniki kilkudziesięcioletnich badań nad odpornością na działanie promieniowań jonizujących materiałów stosowanych w opakowalnictwie (polimery, szkło, papier) również w kontekście radiacyjnego utrwalania produktów spożywczych. Obecnie działaniu wiązek elektronów (EB), promieniowania gamma (ɣ) oraz promieniowania hamowania (X) poddaje się same opakowania w celu ich wyjałowienia lub korzystnej modyfikacji właściwości. Promieniowanie rentgenowskie stosowane jest powszechnie do inspekcji wyrobów spożywczych w celu detekcji zanieczyszczeń o dużej gęstości (metal, kości, ceramika) oraz wykrywania brakujących elementów w zapakowanym zestawie.
-
-
11:45 - 12:15Scena Główna, Hala Wisła
Przysnacki i BeeFee, czyli o kreatywnej mocy płynącej ze zrozumienia odbiorców; SuperDuet #1
-
Paweł FrejO prelegencie
-
Bartek GostkowskiO prelegencie
Paweł Frej i Bartek Gostkowski z HiBrands będą przekonywać, że projektowanie w oparciu o zrozumienie potrzeb konsumenta sprawdza się doskonale jako metoda tworzenia odnoszących sukcesy opakowań. Z ich rozmowy dowiecie się jak kreatywna odwaga oparta na mnóstwie rzetelnej wiedzy na temat rzeczywistych potrzeb, oczekiwań i gustów odbiorców doprowadziła do radykalnej zmiany opakowań marki Przysnacki, i w jaki sposób przełożyło się to na rynkowy sukces brandu. Rozmówcy pokażą również, żeby korzystać z metody projektowania w oparciu o konsumenckie potrzeby nie trzeba prowadzić szeroko zakrojonych i kosztownych badań. Na przykładzie nagradzanego konceptu Bee Fee opowiedzą, jak korzystać z własnej ciekawości i powszechnie dostępnej wiedzy o konsumentach, by tworzyć nowe marki, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i zdobywać uznanie jurorów światowych konkursów.
-
-
11:45 - 12:15Agora, Hala Wisła
[EN] Opportunities to replace plastic packaging by recyclable barrier papers
-
Yevgen ZolotkovskiO prelegencie
Dzięki nowej gamie produktów NexFlex® firma Koehler Paper stworzyła wyjątkową generację elastycznego papieru opakowaniowego w pełni nadającego się do recyklingu. Oferta firmy Koehler obejmuje szeroką gamę elastycznych papierów opakowaniowych. Należą do nich standardowe produkty z papieru powlekanego i niepowlekanego stosowane w kompozytach do torebek, saszetek i innych zastosowań. Celem strategicznym jest produkcja papieru barierowego, który zastąpi plastik w opakowaniach wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i ma sens. Nasz elastyczny papier opakowaniowy nadaje się do różnych zastosowań końcowych, które obejmują różne opakowania do zastosowań spożywczych i niespożywczych.
-
-
12:30 - 13:00Scena Główna, Hala Wisła
Wpływ niemieckich regulacji na polskich przedsiębiorców – opakowania
-
Piotr PodsiadłoO prelegencie
Zaangażowanie polskich przedsiębiorców na rynku Niemieckim z roku na rok rośnie. Tymczasem obowiązująca w Niemczech od 2019 roku ustawa o opakowaniach przeszła dużą nowelizację w tym roku. Ma to istotne znaczenie dla polskich firm prowadzących działalność na terenie Niemiec, jak również eksportujących do Niemiec swoje towary. Jednym z obowiązków, który został nałożony na podmioty dostarczające towary w opakowaniach do konsumenta końcowego na terenie Niemiec i do Niemiec są jest rejestracja w Centralnym Rejestrze Opakowań LUCID. Prezentacja ma na celu przedstawienie podstawowych obowiązków ciążących na przedsiębiorcach związanych z tą ustawą.
-
-
12:30 - 13:00Agora, Hala Wisła
Wirtualna i Rozszerzona Rzeczywistość w Branży Produkcyjnej
-
Marcin RadomskiO prelegencie
W dzisiejszym dynamicznym środowisku przemysłowym, innowacje odgrywają kluczową rolę w osiąganiu konkurencyjnej przewagi i zwiększaniu efektywności. Prezentacja skupi się na rewolucyjnych możliwościach, jakie oferują technologie Wirtualnej (VR) i Rozszerzonej (AR) Rzeczywistości.
Przedstawione zostaną zaawansowane technologie, które umożliwiają projektowanie, prototypowanie oraz wizualizację produktów z wykorzystaniem interaktywnych środowisk wirtualnych. Dzięki tym narzędziom, inżynierowie i projektanci mogą eksperymentować z różnymi koncepcjami oraz identyfikować potencjalne wyzwania już na etapie projektowania.
Pokazane zostanie, jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość wpływają na proces szkolenia pracowników, umożliwiając im zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku wirtualnym. Dzięki tym technologiom, proces przekazywania wiedzy staje się bardziej efektywny i interaktywny.
Zaprezentowane zostaną inspirujące przypadki zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w branży produkcyjnej, w tym tworzenie interaktywnych modeli prototypów, symulację procesów produkcyjnych oraz wirtualne treningi obsługi maszyn i urządzeń. Dzięki temu uczestnicy konferencji uzyskają głębszy wgląd w potencjał tych technologii do transformacji i usprawnienia działań w przemyśle tworzyw sztucznych.
Prezentacja ma na celu inspirację uczestników do wykorzystania tych innowacyjnych narzędzi w swoich organizacjach, przyczyniając się do poprawy efektywności, jakości i konkurencyjności w dzisiejszym środowisku przemysłowym. -
-
13:15 - 14:00Scena Główna, Hala Wisła
Opakowania i nie tylko, czyli jak e-commerce zmniejsza swój negatywny wpływ na środowisko; SuperDuet #2
-
Alicja BieszyńskaO prelegencie
-
Demetriusz JanowskiO prelegencie
Opakowania to nieodzowna część zakupów online. Chyba każdy z nas widział sterty kartonów, metry folii bąbelkowej czy folii stretch w śmieciach.
Wg raportu Green Generation z 2021 roku, aż 85% konsumentów zauważa nieekologiczne praktyki opakowaniowe w e-commerce. Nie zlikwidujemy tego całkowicie, ale możemy wpłynąć na ilość i rodzaj używanych opakowań, co przełoży się na mniejszy negatywny wpływ na środowisko i klimat.
Chcesz posłuchać jak?
Zapraszamy na prezentację!
-
-
13:15 - 13:45Agora, Hala Wisła
[EN] Packaging Optimization vs Product
-
Philipp RichterO prelegencie
Podczas prelekcji, Philipp opisze jak zmniejszyć wagę, sprawić, by produkt był lżejszy, na neutralnej podstawie dla sztywnych produktów formowanych wtryskowo.
-
-
14:00 - 14:30Agora, Hala Wisła
Wymogi prawne dla opakowań żywności – przegląd nadchodzących zmian i ich konsekwencje dla firm.
-
Joanna OlszakO prelegencie
Opakowania żywności muszą spełniać szereg wymogów wynikających z przepisów prawa żywnościowego. Te przepisy już wkrótce ulegną zmianie. Jakie są te wymogi? W jakim zakresie się zmienią i kiedy? O tym opowiemy podczas prelekcji, aby uczestnicy mogli lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.
-
-
14:15 - 14:45Scena Główna, Hala Wisła
Technologie na miarę XXI wieku. Walor testowy SOWA.
-
Piotr DymałaO prelegencie
Druki testowe to poligon, na którym producenci mogą zaprezentować swoje możliwości technologiczne oraz sprawdzić najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie zabezpieczeń, nie tylko będących standardem branżowym, ale przede wszystkim własnych, unikatowych, często opatentowanych. Wkomponowanie zabezpieczeń w ciekawą, nieskrępowaną wymogami prawnymi oprawę graficzną pozwala stworzyć małe dzieło sztuki security prints. Takie właśnie założenia przyświecały Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podczas tworzenia waloru SOWA. Prezentacja będzie opisywała proces powstawania wspomnianego wzoru, jego cech oraz unikatowych właściwości.
-
-
-
Dzień drugi
Czwartek 21.09.2023-
10:30 - 11:00
Zasady projektowania opakowań z perspektywy projektanta - od wnikliwego researchu do finalnego produktu
-
Magdalena CieślakO prelegencie
Jak wygląda początek drogi opakowania z perspektywy projektanta? Gdzie szukamy inspiracji? Jak zaczynamy prototypowanie, żeby wybrać najlepsze rozwiązanie dla klienta? Przedstawienie procesu projektowania poprzez najlepsze dla środowiska rozwiązania, które trafiają na sklepowe półki.
-
-
11:00 - 14:30
Debata ekspercka "System kaucyjny po polsku - czy mamy szansę na sukces?"
Debata ekspercka na temat planowanego systemu kaucyjnego w Polsce.
Więcej szczegółów w programie targów w zakładce "debata". -
14:30 - 15:00
Ogłoszenie wyników 12. Konkursu Strefa Studenta
Podczas ogłoszenia wyników zostanie wyłonionych 3 laureatów w każdej z kategorii.
-
-
-
-
Wydział Form Przemysłowych Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie:
-
środa 20.09.2023
-
10:00 - 17:00Sala Wiedeń
„WFP w Wiedniu*“ Wybrane projekty Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie
Wystawa WFP w Wiedniu* to realizacje projektów studentów Wydziału Form Przemysłowych z ostatnich kilku lat. Tematyka prac skupia się na dwóch obszarach. Pierwszy to projekty opakowań, które odpowiadają nie tylko na potrzeby producentów, ale mierzą się też z problematyką ochrony środowiska. Drugi obszar tematyczny związany z życiem codziennym reprezentowany jest między innymi przez projekty mebli i ceramiki. Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też wiele mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesnego świata.
-
-
Czwartek 21.09.2023
-
10:00 - 17:00Sala Wiedeń
„WFP w Wiedniu*“ Wybrane projekty Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie
Wystawa WFP w Wiedniu* to realizacje projektów studentów Wydziału Form Przemysłowych z ostatnich kilku lat. Tematyka prac skupia się na dwóch obszarach. Pierwszy to projekty opakowań, które odpowiadają nie tylko na potrzeby producentów, ale mierzą się też z problematyką ochrony środowiska. Drugi obszar tematyczny związany z życiem codziennym reprezentowany jest między innymi przez projekty mebli i ceramiki. Prezentowane prace odzwierciedlają zainteresowania studentów, ale też wiele mówią o ich wrażliwości na wyzwania współczesnego świata.
-
-
Wydział Form Przemysłowych Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie:
-
-
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych:
-
środa 20.09.2023
-
10:00 - 17:00P84, Hala Wisła
Poznaj druk z PWPW
Serdecznie zapraszamy na stoisko Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (P84), na którym chętni uczestnicy będą mogli otrzymać certyfikat PWPW z indywidualnym numerem wykonanym na miejscu na zabytkowej maszynie BOSTON.
Maszyna zwana potocznie „bostonką” pochodzi najprawdopodobniej z lat 20. lub 30. XX wieku. Kilkanaście lat temu została odrestaurowana przez pracowników PWPW S.A., dzięki czemu jest w bardzo dobrym stanie i nadal może służyć do wykonywania druków. Obecnie jest regularnie konserwowana. „Bostonka” jest maszyną typograficzną, talerzową, płaską. Posiada ruchomy tygiel dociskowy, w głównej części maszyny znajduje się nieruchoma płyta formowa. Ponadto ruchome wałki nakładające (nadające) farbę drukarską na formę oraz metalową dźwignię do „napędu” ręcznego.
Specjaliści PWPW z przyjemnością opowiedzą o unikatowych rozwiązaniach zarówno w papierze jak i w druku.
-
-
Czwartek 21.09.2023
-
10:00 - 17:00P84, Hala Wisła
Poznaj druk z PWPW
Serdecznie zapraszamy na stoisko Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (P84), na którym chętni uczestnicy będą mogli otrzymać certyfikat PWPW z indywidualnym numerem wykonanym na miejscu na zabytkowej maszynie BOSTON.
Maszyna zwana potocznie „bostonką” pochodzi najprawdopodobniej z lat 20. lub 30. XX wieku. Kilkanaście lat temu została odrestaurowana przez pracowników PWPW S.A., dzięki czemu jest w bardzo dobrym stanie i nadal może służyć do wykonywania druków. Obecnie jest regularnie konserwowana. „Bostonka” jest maszyną typograficzną, talerzową, płaską. Posiada ruchomy tygiel dociskowy, w głównej części maszyny znajduje się nieruchoma płyta formowa. Ponadto ruchome wałki nakładające (nadające) farbę drukarską na formę oraz metalową dźwignię do „napędu” ręcznego.
Specjaliści PWPW z przyjemnością opowiedzą o unikatowych rozwiązaniach zarówno w papierze jak i w druku.
-
-
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych:
-
-
INNOWO Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju:
-
Debata ekspercka "System kaucyjny po polsku - czy mamy szansę na sukces?"
Czwartek 21.09.2023Scena główna, Hala Wisła-
11:00 - 12:00
System kaucyjny w Słowacji [ANG]
-
Marián ÁčO prelegencie
Słowacja zobowiązała się do zwiększenia obecnej zbiórki opakowań po napojach z 60% do 90% w 2025 r. Kraj wybrał system kaucyjny, który łączy wysiłki producentów, sprzedawców detalicznych, konsumentów i państwa w imieniu Ministerstwa Środowiska Republiki Słowackiej. System ten daje szansę na zebranie większej ilości materiału wyższej jakości do recyklingu i ponownego wykorzystania w nowych opakowaniach, ograniczenie widocznego źródła zanieczyszczeń oraz oszczędność zasobów naturalnych. Od uruchomienia systemu w styczniu 2022 roku Słowacja zebrała łącznie ponad 1,3 miliarda opakowań po napojach w ciągu 18 miesięcy działania.
-
-
12:00 - 13:00
Projekt polskiego systemu kaucyjnego
-
Agnieszka WierzbickaO prelegencie
Podsumowanie procesu legislacyjnego i wprowadzenie do debaty.
-
-
13:00 - 14:30
Debata ekspercka "System kaucyjny po polsku - czy mamy szansę na sukces?"
Kompleksowe spojrzenie na polski projekt systemu kaucyjno-depozytowego z perspektywy prawnej, producentów żywności i napojów, sprzedawców detalicznych, dostawców rozwiązań związanych ze zwrotem opakowań oraz konsumenta.
Wybór miejsca i czasu panelu nie jest przypadkowy:
- nie za zamkniętymi drzwiami sali konferencyjnej, ale pośród producentów opakowań i m.in. tych jej odbiorców, którzy mają być uczestnikami polskiego systemu kaucyjnego,
- bezpośrednio po wyczekiwanej notyfikacji polskiej ustawy przez Komisję Europejską planowaną na 11.09.23.
-
-
INNOWO Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju: